Barefoot jalanõud ehk paljajalujalanõud on spetsiaalselt loodud jäljendamaks paljajalu kõndimise tunnet, pakkudes samal ajal jalgadele maksimaalset mugavust.
Miks eelistada barefoot jalanõusid?
Barefoot jalanõude tald on kõrgendusteta, toestusteta ja kontsata, et säilitada paljajalu käimise tunnetus.
Barefoot jalanõude tallad on õhukesed ja painduvad ning seeläbi võimaldavad paremat kontakti maapinnaga. Tavalistel jalanõudel võivad seevastu olla paksemad, jäigemad tallad rohkema polsterdusega.
Barefoot jalanõudel on Zero drop tald ehk kand ja varvas asuvad ühel kõrgusel. Tavalistel jalanõudel on enamasti kannaosa kõrgemal kui varba osa, mis paneb inimeste jala ning kerelihased teistmoodi tööle ning mõjutavad kehahoiakut. Vale kehahoiak võib põhjustada vaevusi nagu seljavalu, rühiprobleemid jne. Samuti võib kannaosa kõrgem asend põhjustada pahkluu vigastusi ja jalgade väsimust.
Barefoot jalanõud on kaalult kerged. Barefoot jalanõude tootmisel võetakse arvesse, et kasutatud materjalid on oma olemuselt kerged. Tavajalanõud on sageli raskemad, kuna jalanõudele on lisatud pehmendusi ja tugevdusi jne. Paljud jalanõud on loodud spetsiifilise stiili või otstarbe jaoks ning seetõttu on juba kaalult raskemad (nt platvorm tallaga jalanõud, kõrged kontsaga jalanõud).
Barefoot jalanõudel on laiem varbaosa, mis järgib jalalaba loomulikku kuju ning võimaldab loomulikku varvaste liikumist. Tavajalanõud on sageli kitsad ning kuju on tavaliselt piki-ovaalne või pikiümar, mis erineb jala loomulikkust kujust.
Barefoot jalanõudel ei kasutata võlvitoestusi, kuna need ei vajalikud, kui jalalihased ja -kõõlused on tugevad. Kui inimene kõnnib ja jookseb paljajalu, siis tema jalad saavad loomulikku koormust ja arenevad tugevamaks ning vastupidavamaks. Võlvitoestusi või spetsiaalseid jalanõusid võivad vajada inimesed kellel on probleeme jalalabalihastega (nt lampjalgsus). Kuid kui inimene kannab võlvitoestust ilma meditsiinilise vajaduseta, võib see pigem muuta lihased ja sidemed nõrgemaks, kuna jalad ei saa loomulikult töötada. Lisaks võib võlvitoestus põhjustada ebamugavust või valu jalas ning halvendada jalgade liikuvust ja tasakaalu. Seetõttu on oluline konsulteerida arstiga enne võlvitoestuse kandmist, et veenduda, kas see on vajalik ja kasutamine on ohutu.
Barefoot jalanõud peavad olema parajalt tihedalt jala külge kinnitatavad, et tagada kindlam ja stabiilsem tunnetus jalge all. Tavajalanõudel on stiile, mida ei ole võimalik jala külge kinnitada: plätud, sussid, kummikud, Ugg tüüpi saapad jne. Jala külge kinnitamata jalanõud ei toeta jalga nii tugevalt ning seetõttu peavad jalalihased tasakaalu hoidmiseks ja õige asendi säilitamiseks rohkem pingutama. See võib põhjustada kiiremat väsimust ja valulikkust jalgades.
Barefoot jalanõudel puuduvad kannapehmendused. Kannapehmenduste eesmärgiks on toetada ja vähendada kandade koormust ning pakkuda lisamugavust kõndimisel. Siiski võivad kannapehmendused põhjustada jalgade lihaste nõrgenemist ning halvendada vereringet jalgades, mis omakorda võib põhjustada jalgades turset ja väsimustunnet.
Kuidas valida sobivad barefoot jalanõusid?
Barefoot jalanõude valimisel on oluline arvesse võtta mitmeid tegureid, et tagada nende maksimaalne sobivus ja mugavus. Siin on mõned näpunäited, kuidas valida endale barefoot jalanõud:
- Vaata üle jala suurus: Enne jalanõude ostmist tuleb kindlasti mõõta oma jalalaba pikkus ja laius.
- Barefoot jalanõude puhul on oluline, et need oleksid täpselt sobivad ehk ei oleks liiga parajad, suured ega kitsad.
Täiskasvanute jalanõudele tuleb jätta suurusvaru, sest jalgade suurus võib päeva jooksul muutuda ca poole numbri võrra. Näiteks pärast pikka seismist või jalutamist võivad jalalabad paistetuda. Samuti jalalabade paistetus võib olla tingitud kuumast ilmast, pikast istumisest või seisvast tööst.
Laste jalanõude puhul on soovitatav jätta kasvuvaru, kuna lapsed kasvavad väga kiiresti ja nende jalad võivad kasvada mitme suuruse võrra lühikese aja jooksul. Soovitatav kasvuvaru lapsel on 1-1,5 cm. Samas kehtib põhimõte, et väiksemale jalale sobib väiksem varu, seega näiteks 14 cm jalapikkusega lapsele võib olla 1,5 cm suurune varu liiga suur.
Kummikute puhul soovitame suuruse valimisel suurt varu pigem mitte jätta, sest kummik ei ole jala küljes kinni. Kummikutele soovitame jätta kasvuvaru 0.9-1.2 cm. Liiga suure varu korral hakkavad kummikud jalas loksuma, mille vältimiseks hakkab jalg proovima kummikuid varvastega kinni hoida, mistõttu kasutab inimene liikumiseks teisi lihaseid. Samuti liiga suure varu korral võib hakata inimene jalgu lohistama, mis kulutab lihtsalt kummikuid.
Varu arvestamisel tuleks arvestada ka võimaliku soki kandmist.
- Tee kindaks oma jalatüüp:
Jalalaba – Kas jalalaba on kitsas, keskmise laiusega või laiemapoolne?
Jala kõrgus – Kas jalg on madal, keskmise kõrgusega või kõrge?
Varvaste kuju – Kas on domineeriv suur varvas? Kas on domineeriv teine varvas? Kas on suurenenud suure varba nukk ehk hallux valgus?
- Võimaluse korral proovida jalanõusid enne ostu, et saaksite veenduda nende sobivuses ja mugavuses.
- Vali barefoot jalanõud vastavalt sellele, millisteks tegevusteks sa neid kavatsed kasutada.
- Vajadusel küsi abi vastava poe / e-poe müüjalt.
Ära kiirusta valikuga, vaid võta aega jalanõude proovimiseks ja sobivuse hindamiseks, et leida endale parimad barefoot jalanõud.
Kas barefoot jalanõud sobivad ka lastele?
Barefoot jalanõud sobivad lastele ideaalselt, sest lapse jalg (sh lihased) alles arenevad. Barefoot jalanõud võimaldavad lastel vabalt liikuda ja loomulikult kõndida ning arendavad nende jalgade lihaseid ja tasakaalu. Samuti aitavad barefoot jalanõud säilitada jala loomulikku kõnnimustrit ja liikuvust. Seega barefoot jalanõud on suurepärane valik lastele igapäevaseks kandmiseks ja aktiivseks tegevuseks! Samuti soovitame barefoot jalanõusid kanda sisejalatsina lasteaias või koolis.
Kellele ei sobi barefoot jalanõud?
Barefoot jalanõud ei pruugi sobida inimesele, kellel on juba eelnevalt esinenud ortopeedilisi probleeme (nt hallux valgus, lampjalgsus jne). Ortopeedilised probleemid võivad nõuda spetsiaalsete jalanõude kandmist. Seetõttu on oluline konsulteerida ortopeediga enne otsustamist kas valida barefoot jalanõud või mitte. Ortopeed saab anda individuaalseid soovitusi ja nõuandeid, mis aitavad vältida võimalikke vigastusi ja leevendada juba esinevaid probleeme.
Kas tavajalanõudelt barefoot jalanõude peale üleminek on raske?
Tavajalanõudelt üleminek barefoot jalanõude vastu võib olla väljakutse. Esialgu võib tunduda nagu jalgadel puuduks piisav kaitse maapinna eest ning võib tekkida ebamugavustunne või isegi valu. Kuna barefoot jalanõude tald on õhuke, siis võib tekkida ka põrutustunne. Barefoot jalanõudega kõndimine nõuab jalgade ja jalalihaste harjumist uue kõnnitehnika ja –mustriga. Seega soovitame alustada barefoot jalanõudega käimist järk-järgult ning lühikeste jalutuskäikudega. Esialgu pigem valida käimiseks tasane pind ning seejärel järk-järgult suurendada distantsi ning proovida teisi struktuurseid pidu (kruusatee, metsaalune multši rada, liivarand jne).
Kui esineb püsivat ebamugavustunnet, siis üleminekuperioodil võib kasutada vaheldumisi barefoot jalanõusid tavajalanõudega. Samuti võib proovida teha erinevaid jalatreeninguid sh ka varavastele, et vältida vigastusi üleminekuperioodil.
Oluline on kuulata oma keha signaale ja mitte sundida ennast liialt kiiresti üle minema barefoot jalanõudele. Alustavale barefooterile võiksid sobida näiteks odavama hinnaklassi Anatomic Starter tennised, millel on võrreldes teiste barefoot jalanõudega natukene paksem tald (6 mm), aga samas on avara ninaosa ja painduva tallaga.
Näpunäited barefoot jalanõudega käimise tehnikaks:
- Maandumine: Püüa astuda ettevaatlikult ja maanduda pigem keskjalale või esijalale kui kannale, et vähendada põrutust.
- Sammu pikkus: Hoia sammud lühikesed ja kiired, et vähendada koormust jalgadele ja vältida vigastusi.
- Kõndimine maapinna järgi: Pööra tähelepanu maapinnale, et vältida teravate esemete otsa astumist ja kohanda oma sammu vastavalt maapinna tekstuurile.
Mida tähendab barefoot friendly?
Barefoot friendly (bff) jalanõudeks peetakse jalanõusid, millel ei ole kõik barefoot jalanõude kriteeriumid täidetud. Näiteks kummikud ei ole ole 100% barefoot jalanõud, sest neid ei saa jalakülge tihedalt kinnitada nagu näiteks tosse, tenniseid, sandaale ja saapaid. Seetõttu soovitatakse kummikuid kanda ainult vajaduspõhiselt. Niiskete ilmadega (hommikune kaste, märg muru, kerge vihmasadu) soovitame kasutada näiteks vetthülgavast nahast tosse või saapaid.
Miks barefoot jalanõud on kallimas hinnaklassis?
Barefoot jalanõude tootjad kasutavad üldjuhul kõrgema kvaliteediga materjale ja tootmisprotsesse. Paljude barefoot brändide toodang on valminud käsiööna ning väikestes kogustes. Kiirmoe brändidel on tavaliselt suuremad tootmismahud ja odavamad tootmiskulud, mis võimaldavad neil pakkuda odavamaid hindu tarbijatele. Kuid kõrgem hind barefoot jalanõude puhul võib olla ka õigustatud, kui arvestada toodete kvaliteeti, keskkonnasõbralikkust ja eetilisust.
Hiina võrgustikest tellitud barefoot sarnased jalanõud võivad olla küll soodsas hinnaklassis, aga ei saa kindel olla kasutatud materjalide ohutuse, tööjõu tingimuste õigluse ja tootmisprotsessi keskkonnasõbralikkuse suhtes. Seetõttu on oluline kaaluda hoolikalt oma ostuotsust ning eelistada usaldusväärseid kaubamärke ja tootjaid.
Kuna inimesed veedavad suure osa päevast jalatsites, on oluline valida jalanõud, mis toetavad jalgu ja võimaldavad neil loomulikult liikuda. Seega, kuigi esmapilgul võib tunduda, et barefoot jalanõude soetamine on liiga suur väljaminek, siis tasub mõelda mitmesugustele kasuteguritele, mis mõjutavad positiivselt Teie tervist ja heaolu ning samuti aitavad toetada jätkusuutlikumat tarbimist.
Barefoot jalanõud on suurepärane valik neile, kes hindavad jalatsites kõndimisel loomulikku tunnetust ja vabadust!