Kummikute hooldamine

Üha enam on kummikute tootjate seas kasutusel naturaalse kummi kasutamine. Naturaalne kumm võrreldes paljude kunstmaterjalidega on oma omadustelt väga pehme, elastne ja painduv ning seetõttu on see väga hinnatud materjal ka barefoot friendly kummikute puhul. Naturaalset kummi saadakse kautšukipuu piimmahlast (Wikipedia). Samuti kasutatakse ka sünteetilist kautšukki, mis on oma omadustelt üsna sarnane looduslikule kautšukkile, aga tootmine on odavam ning materjal mõneti vastupidavam näiteks päikesevalguse ning kuumuse osas.  Osad tootjad sageli kombineerivad naturaalset ning sünteetilist kautšukki.

Kuidas ära tunda naturaalset kummi?

Üldiselt on e-poodides tootekirjelduses kirjas toote materjal. Visuaalselt on naturaalne kumm sageli kahvatu ning poorne. Samuti esineb naturaalse kummi pinnal ebatasasusi ning seismisel võib pinnale tekkida jahune kate.

Levinumad barefoot friendly kummikute brändid: Mikk-line, Aigle, Koel4kids, Bundgaard.

Kuidas hooldada naturaalset kummi?

Naturaalset kummi, mis ei ole läikiva kattega, soovitame enne kasutamist töödelda oliiviõliga.

Jah just see sama oliiviõli, mis on väga armastatud meie koduses köögis söögitegemisel!

Kuna naturaalne kumm on poorne, siis materjali pinnale võivad tekkida üsna lihtsalt plekid ning täkked. Oliiviõli sulgeb poorsed avad ning jätab peale kerge kaitsekihi, mis teeb kummikud määrdumiskindlamaks. Samuti hoiab oliiviõli kummi rabedaks muutumise eest. Oliiviõliga on kerge eemaldada ka naturaalse kummi pinnale tekkinud jahu.

Jalanõu poodides müüakse ka erinevaid kummikute hooldusvahendeid, mille kohta soovitame küsida infot müüjalt. Kuna barefoot jalanõude grupis on oliiviõli kasutamine kummikute hooldusvahendina kiidetud, siis Lilz kids pole eelmainitud vahendeid ise proovinud ning kahjuks teisi soovitusi ise jagada ei oska. Meie peres on see aastaid töötanud!

Suure määrdumise korral soovitame kummikud külma kuni leige vee alt läbi lasta ning vajadusel pehme lapiga puhastada. Seebi kasutamisel valida õrnatoimeline ning neutraalne vahend. Plekieemaldusvahendeid soovitame mitte kasutada, sest need võivad kahjustada materjali pinda ning värvi!

Kui plekid ei taha pinnalt maha tulla (sh kummikute valgelt iluliistult), siis soovitame kasutada märjaks tehtud melamiinsvammi. Tuntuim melamiinsvamm Eesti kaubandusvõrgus on ‘VILEDA Miraclean’. Taskukohasemaid versioone leidub ka välismaa kaubandusest.

Melamiinsvamm on hea abiline ka vihmariiete puhastamisel ning asjadele taas värske ilme andmiseks!

Näide Aigle Lolly Pop Fur termokummikute puhastamisest melamiinsvammiga. 

NB: Pildil on üks kummik puhastatud ning teine mitte.

ERAKOGU
ERAKOGU
ERAKOGU
ERAKOGU
ERAKOGU

Kuidas oliiviõli peale kanda?

Pealekandmiseks on vajalikud oliiviõli ning pehme riie. Oliiviõli tuleks esmalt kanda riidelapile ning seejärel hõõruda kummiku pinda. Oliiviõli kogusel kehtib pigem ütlus, et less is more, sest alati saab õli juurde lisada. Parema tulemuse saavutamiseks soovitame kummiku pind õliga kokku teha ning lasta natukene seista, et õli saaks kummiku pooridesse imenduda (nn kinni jääda). Seejärel pühkida riide puhta poolega üleliigne õlikiht maha ning kummikud on kasutamiseks valmis. Kui õli saab kummikule üleliia palju kantud, siis võib juhtuda, et saabaste kandja võib ära määrida enda ümbruse ning ka riideid.

Veel kasulikke nõuandeid kummikute eluea pikendamiseks

  • Kummikud tuleks hoida eemale otsesest päikesevalgusest ning kuumusest, sest see võib muuta kummiku rabedaks ning samuti võib tuhmuda kummiku värv.
  • Mitte hõõruda kummikuid kareda svammi või lapiga. See võib kahjustada kummiku pinda ning kulutada heledamaks värvi.
  • Kui kummikute (sh termokummikute) sisse on niiskus pääsenud, siis sisetaldade olemasolul eemaldada need ning jätta kummikud kuivama. Suurema niiskuse eemaldamiseks soovitame kasutada imavaid paberrätikuid ning seejärel kummikud õhu kätte kuivama jätta. Põrandakütte olemasolul võib panna kummikud nö põrandale kuivama või lasteaias madalal kuumusel kuivatuskappi. Kuumasid küttekoldeid, nagu radiaator või ahi, mitte kasutada! Kuigi kummikute tootjad ise ei soovita spetsiaalseid saapakuivateid, siis erinevate inimeste kogemuslugusid lugedes on selline kuivatamine olnud edukas ning termokummikute omadused pärast saapakuivati kasutamist muutunud ei ole.
  • Hooaja lõppemisel soovitame kummikud puhastada ning oliiviõliga üle teha.

Näide päikese käes hoitud Bundgaard ilma voodrita kummikust.

NB: Pildil on võrdluseks pandud sama Bundgaardi kummikute muster ‘Flamingo pink’ aga erinev mudel

 

ERAKOGU
ERAKOGU
ERAKOGU

Kummikute kasutamisel ei saa vältida loomulikku kulumist ning sellest tulenevaid kahjustusi, kuid õige hooldamine aitab toodet kasutada veel mitmel kasutajal. Samuti lähevad sellised tooted järelturul paremini kaubaks.

Postitus on valminud enda kui ka teiste inimeste kogemuste põhjal Eesti suurimast paljajalujalatsite Facebooki grupist ‘Barefoot jalatsid

Lilz kids

Liis

 

Postituse kasutamisel palun viidata www.lilzkids.ee lehele

Shopping Cart